V projektu ReMOBIL smo 25. in 26. aprila v Kranju organizirali usposabljanje za ocenjevalce evropskega omrežja kolesarskih poti EuroVelo. Usposabljanje je uspešno zaključilo 12 udeležencev in s tem pridobilo naziv uradnega ocenjevalca kolesarskih poti po kriterijih Evropske kolesarske zveze (European Cyclists’ Federation – ECF).
Udeleženci smo se s teoretičnim in praktičnim delom na terenu naučili celovito oceniti kakovost kolesarskih poti po merilih evropskega certifikacijskega standarda (ECS). Gre za uspešen način raziskovanja poti, ki vključuje zbiranje podatkov o infrastrukturi, storitvah in komunikacijah s pomočjo namenske aplikacije. Podatki pomagajo deležnikom razumeti razvojne potrebe, omogočajo načrtovati nadaljnje naložbe v kolesarsko infrastrukturo, kolesarkam in kolesarjem pa so vir mnogih koristnih namigov pri kolesarskih podvigih.
Usposabljanje sta izvedli predstavnici Evropske kolesarske zveze, udeležili pa smo se ga predstavniki šestih regionalnih razvojnih agencij. Poleg RRA Gorenjske – BSC Kranj še iz Regionalne razvojne agencije za Koroško, Regionalnega razvojnega centra Koper, Regionalne razvojne agencije Podravje – Maribor, Posoškega razvojnega centra in Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije ter nekateri zunanji sodelavci. Pridobljeno znanje bo omogočalo kakovosten in enoten pregled kolesarskih povezav – tistih, ki so vključene v omrežje daljinskih kolesarskih poti EuroVelo, in ostalih v Sloveniji, pripravo priporočil za nadgradnjo poti ter izboljšanje kolesarske izkušnje za vse nas.
EuroVelo je evropsko omrežje 17 daljinskih kolesarskih povezav, ki nastaja pod okriljem Evropske kolesarske zveze. Skupna dolžina povezav je več kot 92.000 kilometrov, od tega jih je dobrih 60.000 kilometrov urejenih za kolesarje, ostale so v razvoju. Po Sloveniji potekajo tri povezave EuroVelo, označene s številkami 8 in 13, ki sta že v celoti označeni, ter 9, ki je v razvoju.
EuroVelo 8, imenovana Sredozemska pot, je 7.560 kilometrov dolga daljinska kolesarska pot, ki poteka od Cadiza v Španiji do Aten v Grčiji, nato pa se nadaljuje do Izmirja v Turčiji in na otok Ciper. Pot večinoma poteka ob sredozemski obali ali v njeni bližini, in prečka 12 držav: Španijo, Francijo, Monako, Italijo, Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Albanijo, Grčijo, Turčijo in Ciper. Slovenski del poti EuroVelo 8 poteka po Parenzani.
EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail) je kolesarska pot, ki poteka vzdolž nekdanje »železne zavese«, sega čez 20 držav, v skupni dolžini 9.000 km, od Barentsovega do Črnega morja. V Sloveniji poteka ob meji z Madžarsko.
EuroVelo 9, imenovana Jantarna pot, bo po dokončanju povezovala obalo Baltskega morja z Jadranskim. Trasa meri 2.050 kilometrov in poteka po Poljski, Češki, v Avstriji, Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem. Načrtovano je, da se v Sloveniji začne na avstrijsko-slovenski meji, ter poteka skozi Maribor, Celje, Ljubljano in proti Primorski.