Mestna občina Kranj (MOK) in Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj sta 17. 10. 2024 v Kranju organizirala srečanje gorenjskih županov, gospodarstvenikov in razvojnikov z ministrom za gospodarstvo, turizem in šport Matjažem Hanom ter ministrom za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksandrom Jevškom. Udeležilo se ga je nekaj manj kot sto udeležencev, ki so ministroma predstavili izzive Gorenjske na področju skladnega regionalnega razvoja, razpisov ter spodbud za gospodarstvo, pa tudi glede pomanjkanja kadrov in zelenega prehoda. Dogodek je kot gostitelj vodil župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.
Pred srečanjem z ministroma je zasedal Svet gorenjske regije, ki je potrdil Program dela Regionalne razvojne agencije Gorenjske za leto 2025 in se seznanil z akcijskim načrtom ukrepov na področju energetske infrastrukture za trajnostni prehod Gorenjske do leta 2030, ki so ga pripravili v Elektro Gorenjska. Iztok Jenko, direktor projektov pri Elektro Gorenjska, je poudaril, da bo pri pripravi projektov zelenega prehoda bistveno sodelovanje vseh deležnikov, saj se le-ta ne bo zgodil brez vpletenosti deležnikov vseh ravni. Izpostavil je še, da bodo večji uspeh za pridobivanje sredstev imeli regionalni projekti, zato bo potrebno razmišljati izven meja posameznih občin.
Sledila je še skupna seja Sveta gorenjske regije in Razvojnega sveta gorenjske regije, ki sta potrdila končno Poročilo o izvajanju Regionalnega razvojnega programa Gorenjske 2014–2020, poročilo o izvajanju Regionalnega razvojnega programa Gorenjske 2021–2027 za leto 2023 ter projekte za vključitev v osnutek prve dopolnitve Dogovora za razvoj gorenjske regije. Na seji je bil predstavljen že predhodno sprejeti projekt Regijski center mobilnosti Gorenjska (RCM Gorenjska) ter podana informacija o uspešnem poteku priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov.
»Izredno zanimivo je bilo iz prve roke slišati, kakšni so načrti države za razvoj občin, za razvoj regij. Kakšni razpisi se pripravljajo, kakšne bodo spremembe zakona o skladnem regionalnem razvoju, kaj nas čaka na področju evropskih sredstev in kako le-te kar najbolje črpati. Take informacije so izjemnega pomena za lokalne skupnosti, za razvojne agencije in za gospodarstvo. Tu smo vsi na isti strani in prav zadovoljen sem, da se lahko takole srečamo, da poiščemo informacije, izmenjamo stališča, iskreno povemo, kaj nas moti in kaj bi radi. Zavedati se je treba, da se kriza vali po Evropi, a Gorenjci moramo biti dovolj močni, da jo pričakamo v dobri kondiciji in jo prebrodimo. Stavim na majhna in srednja podjetja, ki vidijo velik potencial v njihovi dejavnosti. V glavnem so izvozniki in veseli me, da se ne bojijo krize,« je po dogodku povedal župan MOK Matjaž Rakovec.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je opozoril, da statistični podatki Sloveniji trenutno kažejo zelo dobro, a je potrebna previdnost, saj ima avtomobilska industrija v Evropi hude težave. »Zato moramo gledati naprej. Gorenjska zagotovo ima potencial. Bistvene pa so naložbe v znanost in tehnologijo. Potrebujemo tudi predvidljivo poslovno okolje. Za to potrebujemo družbeni konsenz. Potrebno je izkoristiti geostrateško pozicijo, ki jo imamo,« je dejal Matjaž Han, ki je odgovarjal tudi na številna vprašanja glede povezave športa in gospodarstva, vlaganjih in kadrih. Napovedal je, da bo ministrstvo v prihodnjih letih na področju vlaganja v znanost in tehnologijo prek razpisov razdelilo 400 milijonov evrov, več deset milijonov bo šlo v športno infrastrukturo občin, sto milijonov v štirih letih pa tudi za vzpostavitev nacionalnih športnih centrov.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je večino časa namenil novemu zakonu o skladnem regionalnem razvoju. Tudi udeleženci razprave so ga največ spraševali prav na to temo, pa tudi glede prihodnje evropske perspektive in načina razdelitve evropskih sredstev. »Kohezijska politika za obdobje 2028 – 2034 je tisto, kar mora biti naš fokus. Povsem jasno je, da bomo od EU dobili manj denarja kot v sedanji perspektivi, a moramo narediti vse za to, da bi ga dobili kar največ. Usmeriti se moramo v konkurenčnost gospodarstva. Da iz enega vloženega evra ustvarimo najmanj 1,7 evra. Spreminjamo zakon o skladnem regionalnem razvoju. Nekatere regije rastejo hitreje kot druge, povečuje se nam centralizacija, vse to povzroča težave na področju demografije in migracij naših ljudi v tujino. Ta trend je potrebno obrniti. In prav regije, lokalne skupnosti najbolje vedo, kaj potrebujejo. Njim je potrebno dati veljavo pri odločanju, a hkrati tudi odgovornost. Močne regije so temelj močne države. Zato je tako nujen skladen razvoj regij,« je zaključil dr. Aleksander Jevšek.
RRA Gorenjske, MO Kranj. F: NJ, LCA, Primož Pičulin.