Projekt RAW4RES znotraj Interreg Europe programa išče rešitve trajnostnega pridobivanja, obdelave in ponovne uporabe redkih surovin za proizvodnjo zelenih in digitalnih tehnologij. Cilj je zmanjšati odvisnost evropske industrije od uvoza npr. bakra, niklja, kobalta in mangana iz Kitajske, Rusije in Konga.
Na Gorenjskem je količina teh surovin v naravi premajhna, da bi zadostila potrebam industrije. Zato v Regionalni razvojni agenciji Gorenjske razvijamo krožne poslovne modele za redke surovine in z njimi povezane vrednostne verige. Primeri teh so industrijska simbioza, uporaba sekundarnih virov in omejevanje uporabe redkih surovin.
Skupaj z gorenjskimi občinami, komunalnimi podjetji ter proizvodno in predelovalno industrijo oblikujemo regijsko strategijo in akcijski načrt za vzpostavitev vrednostnih verig redkih surovin iz sekundarnih virov, predvsem odpadne električne in elektronske opreme (OEEO).
V sklopu projekta smo se zato od 1.-4. julija podali na zanimiv obisk v francoski Lens. Namen obiska je bil, ob sestanku projektnih partnerjev, da podrobneje in v praksi spoznamo podjetja, ki pridobivajo kritične surovine z recikliranjem. Skupaj s SRIP MATPRO smo tako odkrivali njihove krožne prakse in tehnologije. Med drugimi smo obiskali raziskovalno podjetje TND, ki iz odpadne medicinske opreme pridobiva zlato, srebro, kositer in nikelj. Mudili smo se še v RECYTECH, kjer iz odpadnega prahu v metalurški industriji izločajo cink.
Med zanimivejšimi je bil še start-up MECAWARE, ki je za svoj inovativni visokotehnološki projekt SEPAR8 lani pridobil 40 milionov EUR sredstev od Regije Hauts de France in sklada Justice Climate Fund. Podjetje je inovator na področju recikliranja odpadnih baterij in e-naprav, iz industrijskih dimov pa tudi zajema CO2 in nato z mineralno karbonizacijo izloči redke kovine.