Priprava urbanistične zasnove za širše mestno območje Gorenjske

Vseh 12 regionalnih razvojnih agencij v Sloveniji, tudi RRA Gorenjske – BSC Kranj, bo v naslednjih dveh letih, s sodelovanjem občin in države, osrednji akter priprave regionalnih prostorskih planov. Plani bodo določili cilje, prednostne naloge in usmeritve za prostorski razvoj razvojnih regij, predvsem usmeritve za razvoj poselitve, gospodarske javne infrastrukture in urejanje krajine z ohranjanjem krajinske identitete. Ključna vloga regionalnih prostorskih planov je, da se z njimi občine uskladijo in določijo zasnove prostorskih ureditev lokalnega pomena, ki segajo na območje več občin ali vplivajo na razvoj več občin.

Z namenom zagotovitve obveznih strokovnih podlag za regionalne prostorske plane, je Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev, pristopilo k pripravi metodologije in vzorčnega primera urbanistične zasnove za širše mestno območje Gorenjske. Izdelovalec naloge je Urbanistični inštitut RS s podizvajalci.

V prostorih Kovačnice v Kranju je 15. oktobra 2024 potekala 2. delavnica z deležniki, na kateri so izdelovalci predstavili analizo strateških usmeritev in značilnosti prostora v širšem mestnem območju Gorenjske, ključne razvojne izzive in predloge treh scenarijev razvoja.

1. razvojni scenarij predvideva disperzni prostorski razvoj, nadaljevanje trendov in intenzivne funkcijske gravitacije na državno središče. 2. razvojni scenarij predvideva monocentrični prostorski razvoj in krepitev regijskega jedra, Kranja. 3. razvojni scenarij pa predvideva policentrični razvoj osrednjih razvojnih središč (Kranja, Jesenic, Radovljice, Tržiča in Škofje Loke), ki vpliva na zmanjševanje razvojnih razlik in na povečanje njegove homogenosti.

Namen delavnice je bil pridobiti povratne informacije o predstavljenih predlogih in izbira najboljšega scenarija razvoja širšega mestnega območja Gorenjske s strani deležnikov. Udeleženci so v sedmih omizjih obravnavali posamezne scenarije glede pozitivnih in negativnih vidikov na področju demografskih trendov, poselitve, razvoja gospodarstva, prometa in trajnostne mobilnosti, gospodarske javne infrastrukture ter zelenega sistema in okolja.

Drugi del delavnice je bil namenjen vrednotenju ter predstavitvi argumentov za oziroma proti posameznemu scenariju. Po razpravi prednosti in slabosti, se je večina udeležencev strinjala z izbiro prilagojene verzije 3. scenarija – policentrični sistem s poudarjenim razvojem regijskega središča, Kranja. Dogovorjeno je bilo, da izdelovalec naloge scenarij ustrezno prilagodi, glede na to izdela zasnovo ter popravi metodologijo. Naloga bo zaključena v mesecu novembru 2024.

 

Go Back Example
Update cookies preferences