V prostorih podjetniškega inkubatorja Kovačnica v Kranju je 3. 6. 2024 potekala delavnica za pripravo urbanistične zasnove za širše mestno območje Gorenjske.
Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) je z namenom zagotovitve obveznih strokovnih podlag za regionalne prostorske plane skladno z Zakonom o urejanju prostora (krajše ZUreP-3) pristopilo k pripravi metodologije in vzorčnega primera urbanistične zasnove za regionalni prostorski plan (RPP). Izdelovalec naloge je Urbanistični inštitut RS (s podizvajalci), ki je l. 2020 že izdelal Priporočilo za izdelavo urbanistične zasnove, na osnovi katerega bo pripravil metodologijo in vzorčni primer. MNVP je za vzorčni primer izbralo Gorenjsko širše mestno območje, kot je opredeljeno v Strategiji prostorskega razvoja Slovenije 2050.
Ker je v pripravo metodologije in vzorčnega primera potrebno vključiti vse relevantne deležnike, se je na delavnici najprej predstavilo do sedaj opravljeno delo, temu pa je sledila razprava o nadaljnjih korakih ter podaja prvih konstruktivnih predlogov za vsebinska izhodišča urbanistične zasnove s strani vabljenih relevantnih deležnikov.
Franja Gabrovšek Schmidt, direktorica Regionalne razvojne agencije Gorenjske – BSC Kranj, sicer pripravljavke RPP Gorenjske, je v uvodnem nagovoru poudarila, da je izbira Gorenjskega širšega mestnega območja za vzorčni primer tako priznanje, kot hkrati izziv oz. zaveza za poglobljeno strokovno pripravo RPP, kvalitetno skozi celoten proces.
Vodja Sektorja za strateški prostorski razvoj iz MNVP mag. Lenča Humerca Šolar je zbranim povedala, da je bilo veliko energije vložene v pripravo zakonske podlage, v izdajo pooblastil, sedaj pogodb. Izrazila je prepričanje, da mora biti priprava RPP primarna dejavnost prostorskega planiranja, ki mora prinesti podlago za bolj premišljene, usklajene ter strokovno podprte posege v prostor kot smo jih izvajali doslej.
Barbara Mušič (Urbanistični inštitut RS) je podrobneje predstavila potek priprave strokovnih podlag ter kaj so njihove vsebine. »Bistveno je zavedanje, da gre za temeljito regijsko prostorsko zasnovo oz. organizacijski načrt za reševanje problemov in uresničevanje teženj in vizije regionalnega razvoja,« je poudarila Mušič.
Nina Uršič (LOCUS) je nanizala nekatere od pomembnih vsebin oz. tematik, ki bodo obravnavane v okviru priprave urbanistične zasnove:
- vloga naselij v policentričnem sistemu središč,
- razvoj in upoštevanje širšega mestnega območja (ŠMO) – za Gorenjsko območje Kranja, Jesenic, Radovljice, Tržiča, Škofje Loke,
- opremljenost ŠMO z družbeno infrastrukturo, s poudarkom na infrastrukturi, ki je pomembna na regionalnem nivoju,
- določitev prednostnih stanovanjskih območij in območij za stanovanjsko oskrbo
- določitev prednostnih območij za razvoj dejavnosti – gospodarske cone, nakupovalna središča, območja za turizem, ki so regionalnega pomena
- državni prostorski načrti
- upoštevanje ogroženosti zaradi naravnih pojavov
Po zaključenih predstavitvah se je odprla razprava o področjih, ki niso bila izpostavljena (varstvo narave, reliefne posebnosti regije, mobilnost in sam mehanizem sprejemanja RPP). Ob izmenjavi mnenj se je srečanje zaključilo z željo in prepričanjem sodelujočih, da bo urbanistična zasnova pripravljena kakovostno, vključene predvidene rešitve pa usklajene tako, da bodo lahko neposredno vključene v RPP.