Podnebne spremembe ne poznajo meja. Predstavljajo skupni izziv za vse evropske regije in predstavljajo resno grožnjo v obliki naravnih nesreč, kot so gozdni požari in zemeljski plazovi. Ti dogodki niso le vse pogostejši, temveč imajo tudi vse močnejše uničujoče posledice. Med najbolj ranljivimi so podeželska območja in skupnosti, ki sta jih že prizadela odseljevanje in opuščanje zemljišč. V tem kontekstu je cilj skupne medregionalne pobude Down to Earth, da bi spremenila razmere.
Glavni cilj našega partnerstva je optimizirati uporabo razpoložljivih orodij in virov, vključno s sredstvi kohezijske politike, v sodelujočih regijah. S tem želimo spodbujati trajnostni razvoj in povečati odpornost podeželskih skupnosti v Evropi na tveganja nesreč.
Projekt Down to Earth združuje skupino organizacij iz različnih evropskih regij, od katerih vsaka prispeva svoje strokovno znanje in izkušnje na področju zmanjševanja tveganja nesreč in razvoja podeželja. Skupaj smo trdno prepričani, da sta ohranjanje prebivalstva in spodbujanje trajnostnih praks v ključnih sektorjih najpomembnejša za zaustavitev slabšanja stanja okolja in učinkovito zmanjševanje tveganj.
V projektu si bomo prizadevali za iskanje in spodbujanje rešitev, ki bodo koristne za vse. Osredotočamo se predvsem na upravljanje, vzdrževanje in izboljševanje praks, orodij, instrumentov in strategij za zmanjšanje tveganja in vpliva okoljskih nesreč. S tem želimo ustvariti gospodarske in družbene priložnosti, ki bodo privabile prebivalstvo na podeželje.
V štirih letih našega projekta bomo v osnovni fazi obravnavali naslednje teme:
Leto 1: Okoljska tveganja, povezana z odseljevanjem in staranjem prebivalstva na podeželju
Leto 2: ovire za dostop mladih kmetov do depopulacijskih območij
Leto 3: Politični instrumenti za spodbujanje vloge kmetov in upravljavcev zemljišč v boju proti podnebnim spremembam in okoljskim tveganjem
Četrto leto bo namenjeno zagotavljanju uporabe pridobljenega znanja za izboljšanje uporabe razpoložljivih orodij in virov v partnerskih regijah.
Osrednji element našega pristopa je vzajemno učenje z medregionalno izmenjavo izkušenj. Z omogočanjem izmenjave znanja med regionalnimi in lokalnimi organi ter ustreznimi zainteresiranimi stranmi iz sodelujočih podeželskih območij lahko povečamo njihovo zmogljivost za reševanje izzivov, povezanih s podnebnimi spremembami in trajnostnim razvojem podeželja!
Partnerji: organizacija Axencia Galega de Desenvolvemento Rural (AGADER), Fundación Juana de Vega.Občina Campobasso,MeteoRomania,Regionalverband Neckar-Alb,Univerza v Patrasu,BSC Kranj, Regionalna razvojna agencija Gorenjske.Inštitut ISOCARP | Center za urbano odličnost
Proračun: 1.654,556 EUR
Višina pridobljenih ESRR sredstev: 127.440 EUR
Trajanje projekta: 01.03.2023 do 31.05.2027
Povezava do uradne spletne strani: https://www.interregeurope.eu/down-to-earth
Projekt sofinancira Evropska unija |