Izzivi na področju energije in virov so poudarili pomen podpore uporabi, kroženju in obnovi bioloških virov. Partnerji projekta CITISYSTEM si delijo željo po razvoju krožnega gospodarstva z biološkimi viri na ravni sistema in deležnikov v mestih.
Rešitve na sistemski ravni so ključne, vendar brez aktivnih skupnosti ne morejo delovati. Rešitve na sistemski ravni vključujejo učinkovite in inovativne načine organizacije politik za podporo krožnemu biogospodarstvu z uporabo bioloških virov (npr. ločeno zbiranje bioloških odpadkov, proizvodnja bioplina in recikliranje hranil). Regije se soočajo z izzivi pri vključevanju skupnosti v krožno shemo. V nekaterih regijah sistemi delno delujejo, vendar biološki odpadki, predvsem odpadna hrana in vrtni odpadki, še vedno niso široko predelani na najučinkovitejše načine.
CITISYSTEM-a bo vključeval regionalno in medregionalno izmenjavo izkušenj ter krepitev zmogljivosti v podporo izboljšanju instrumentov politike. Z izmenjavo dobrih praks bodo regije bolje opremljene za razvoj sistemske krožnosti na osnovi bioloških virov in skupaj s svojimi skupnostmi izkoristile dragocene vire. Partnerji bodo svoje znanje povečali z razpravami o politikah, obiski na terenu in spletnimi tematskimi spletnimi seminarji, ki so podlaga za skupni razvoj politik. Sedem partnerjev iz šestih različnih regij želi podpreti mesta in z njimi povezane regionalne politike pri povečanju potenciala za spodbujanje regionalnih sprememb na področju bioloških virov v krožno gospodarstvo. Poudarek je predvsem na povečanju ukrepov na ravni mest in vključevanju skupnosti v razumevanje pomena regionalnih tokov materialov, gnojil in energije.
Kot partner v projektu CITISYSTEM je BSC, Business Support Centre d.o.o., Kranj, zadolžen za podporo izboljšanja regionalnih politik na področju biocirkularne ekonomije in upravljanja z biološkimi odpadki. Naše naloge vključujejo razvoj inovativnih rešitev za ločeno zbiranje in predelavo bioloških odpadkov, izmenjavo dobrih praks med partnerji ter vključevanje lokalnih skupnosti in deležnikov v krožno gospodarstvo. Pričakujemo, da bomo z našimi aktivnostmi prispevali k večji ozaveščenosti javnosti, izboljšanju politik in implementaciji konkretnih rešitev za zmanjšanje vpliva odpadkov na okolje. Naš cilj je vzpostaviti trdne osnove za dolgoročne spremembe in izboljšanje upravljanja naravnih virov.
Partnerji:LAB Univerza aplikativnih znanosti,Mesto Lahti,Tehnična univerza Košice,BSC Kranj, mesto Mechelen,Regionalni razvojni sklad Centralne Makedonije, Inštitut CERCA
Proračun: 1.476.343 EUR
Višina pridobljenih ESRR sredstev: 138.240 EUR
Trajanje projekta: 01.2023 od 31.05.2027
Povezava do uradne spletne strani: https://www.interregeurope.eu/citisystem
Projekt sofinancira Evropska unija |